Vladimír Bouček novým členem Síně slávy českého golfu

Vladimír Bouček novým členem Síně slávy českého golfu

Do Síně slávy českého golfu byl během Večera českého golfu pořádaného 16. prosince 2024 uveden ing. Vladimír Bouček, někdejší viceprezident České golfové federace, prezident Golf Clubu Stará Boleslav a zakladatel tamního hřiště.


Vladimír Bouček (1948) pochází z rodiny s významnou tradicí v oblasti techniky, kultury, ale také sportu. Jeho otcem byl prof. Ing. Dr. Jaroslav Bouček (1903-1985), přední odborník na poli fotografických a kinematografických materiálů, jeden ze zakladatelů pražské FAMU (1946) a také jeden z jejích prvních profesorů. Jaroslav Bouček byl rovněž průkopníkem golfu na Moravě. Již v půlce 30. let hrával společně s přáteli golf na brněnském Králově Poli a v roce 1936 stál u založení Golf Clubu Brno, v jehož výboru působil jako jednatel.

S golfem se Ing. Vladimír Bouček seznámil zásluhou svého otce již v mládí, hlavním sportem se mu však stal od 60. let jiný „západní“ sport, a to softball. Nejenže ho aktivně hrál, ale na přelomu 70. a 80. let v něm působil jako funkcionář, byl členem předsednictva Výboru Svazu softballu a baseballu.

K aktivnímu hraní golfu přešel až po roce 1990. Jakožto spolumajitel firmy zabývající se těžbou písků u Labe poblíž Staré Boleslavi se také rozhodl (s dalšími společníky) vybudovat v prostoru těžby, respektive na rekultivované ploše, golfové hřiště. Tak se zrodilo devítijamkové hřiště Stará Boleslav, jenž bylo otevřeno v dubnu 2005. Vladimír Bouček se stal prezidentem místního klubu (konstituován byl v červnu 2004 a členem ČGF se stal na jaře 2005). Přívětivých devět jamek hřiště navrhl architekt ing. Jiří Velden, rovněž někdejší hráč softballu, s nímž se Vladimír Bouček znal dlouhé roky. Golfu se v té době už věnují aktivně také Boučkovi bratři Jaroslav Bouček (filmový producent, např. Je třeba zabít Sekala) a Zdeněk Bouček. 

Vladimír Bouček si svým přátelským, nekonfliktním a věcným vystupováním získal velmi rychle respekt a úctu nejen na klubové platformě, ale díky podnětným vystoupením v rámci konferencí České golfové federace také na celostátní úrovni. Vzhledem k jeho funkcionářským zkušenostem v oblasti sportu bylo jen logické, že se brzy zapojil do práce České golfové federace, a to na úrovni komisí. Odtud pak vedla cesta do výboru federace, respektive k funkci viceprezidenta ČGF, kterou vykonával mezi roky 2017-2021. Při volbě viceprezidentů v roce 2017 získal téměř 90 % hlasů; tento mimořádný výsledek jasně hovoří o všeobecném respektu, kterému se Vladimír Bouček mezi delegáty konference, resp. prezidenty klubů, těšil a stále těší.

V Síni slávy českého golfu se Vladimír Bouček ocitá vedle dalších 35 významných osobností minulosti i současnosti našeho golfu. Je zde i po boku svého otce Jaroslava, který byl coby důležitá postava brněnského golfu do Síně slávy uveden v roce 2016. A je zde i společně s Dr. Jiřím Němcem, dnes již devadesátiletým doyenem Síně slávy, rovněž zakladatelem hřiště (Čertovo břemeno). Jsou tak v Síni slávy zatím pouhými dvěma reprezentanty zastupujícími novodobé budovatele-majitele hřišť. Není náhodné, že oba spojují stejné vlastnosti: organizační nadání, odborné schopnosti, vzdělanost a také lidský přístup. Oběma se podařilo vytvořit ze svých hřišť přístavy slušnosti, příjemné atmosféry i dobrých mezilidských vztahů.

Na příkladu staroboleslavské devítky (i čertovské osmnáctky) se mohly už tisíce hráčů přesvědčit, jak významnou roli hraje při fungování klubu i hřiště každodenní přítomnost a osobní nasazení majitele a prezidenta klubu v jedné osobě. Vladimír Bouček se v kontaktu s hráči, hosty, návštěvníky areálu i členy klubu vždy projevoval a projevuje vřele a ochotně, neokázale, jako slušný člověk a gentleman, sportovec a golfista.

Ing. Vladimír Bouček se po právu a zcela zaslouženě stává novým, váženým a respektovaným členem Síně slávy českého golfu.