TÉMA MĚSÍCE: Hledá se lék na nemocný golf
Jednou to může být Vize 12-7 Trend posledních let je zřejmý – ve světě ubývá golfistů. Důvodů je ale povícero. Tím nejčastěji skloňovaným je nedostatek času odehrát celých osmnáct jamek. Ortodoxním golfovým klasikům se to líbit nebude, ale v současném světě charak
– S ALOISEM ŽATKULIAKEM
Ale vraťme se nejdřív k úvodní větě. Golfistů ubývá, to je zřejmý trend. Pomůžeme si pohledem za oceán. Není pochyb o tom, že se golf řadí v USA mezi nejoblíbenější sporty. Ale své nejlepší roky rozhodně neprožívá. Ostatně i legendární Jack Nicklaus, vítěz osmnácti majorů, se nechal slyšet, že golf je nemocný. Jak vážně nemocný? Vezměme si na pomoc několik čísel. Počet golfistů v USA, kteří odehráli během sezony aspoň jedno kolo, se propadl z 30 milionů na 24 milionů před dvěma roky. A co hůř, největší úbytek zaznamenala kategorie mladých hráčů ve věku 18 až 34 let, která se za posledních dvacet let snížila o 30 procent. A důvod? Jejich nejčastější odpověď zní: Je to nuda a je to příliš dlouhé. Ale nemusíme se dívat jen přes oceán. Podobný výsledek přinesl i nedávný průzkum R&A, které obdrželo odpovědi od 56 000 golfistů ze 122 zemí celého světa. Celkem 60 procent dotázaných uvedlo, že jejich přáním je vylepšit hru natolik, aby strávili na golfu méně času. PROSÍM, ZRYCHLETE TO Po urychlení hry a zkrácení času na hřišti volá především mladší generace hráčů ve věku 25 až 44 let. Většina z nich prozradila, že je pro ně výhodnější chodit hrát častěji, ale radši devět jamek jako alternativu ke klasické osmnáctce. Ale pozor! Velká většina dotázaných se řadí do kategorie „zanícených“ golfistů, tedy těch, kteří odehrají v průměru dvě kola týdně. Jsou správným způsobem nemocní. Průzkum odhalil i dva nejzásadnější faktory, které brání lidem hrát golf: pracovní povinnosti (34 %) a rodinné závazky (29 %). Samozřejmě jsou i další důvody platné i v České republice: finanční dostupnost, vzdálenost hřišť, nutnost registrace a další. Nakonec neuškodí ani pohled do české golfové kotliny. Také v České republice je zřejmé, že golfový boom z přelomu tisíciletí je minulostí. Zatímco ještě v minulé dekádě kynula členská základna po tisícovkách, v posledních letech se začínají hráči vytrácet. V roce 2016 registrovala Česká golfová federace 54 317 členů. O rok dříve to přitom bylo 56 352 členů. Úbytek přes dva tisíce a stále klesá. Není divu, že se hledají cesty, jak hráče přivést zpátky, jak golf zpestřit, zatraktivnit a oživit. Objevuje se množství návrhů, nápadů a inovací. Ostatně, stačí se podívat i do první evropské ligy, tedy na European Tour, která pod vedením nového šéfa Keitha Pelleyho prožívá téměř jakousi malou revoluci. Jak jinak také označit změny, které evropská série zažívá: hra na šest jamek, hudební doprovod či rány omezené časovým limitem. To vše je vedené snahou hru zrychlit, zatraktivnit. Ale to hovoříme o špičkovém vrcholovém sportu, který bojuje s další sportovní konkurencí o místo na slunci v přízni televizních společností a movitých sponzorů. Jenže čas, nebo spíš jeho nedostatek, je omezujícím faktorem i pro golfové nadšence, rekreační hráče, pro které je runda na hřišti především radostí. Jenže strávit na hřišti pět hodin a víc, což při řadě komerčních turnajů není nic neobvyklého, je už dnes zkrátka příliš.
CELÝ ČLÁNEK naleznete v novém vydání magazínu GOLF DIGEST C&S, které vyšlo ve čtvrtek 2. března.
Nová doba, ubývá zájemců o všechny sporty
Ziki (host) / před 5 lety 23.10.2019 09:05
Těžko lkát nad úbytkem golfistů. Marné je hledat cestu k zatraktivnění golfu tím, že zkrátíme hru o jistý počet jamek, upravíme pravidla tak, aby se hra zrychlila.
Problém úbytku hráčů je ve změně stylu života nastupující generace. Na nic není čas, kariéra v zaměstnání je nejdůležitější? Opravdu? A co trávení času u počítače na sociálních sítích s virtuálními přáteli?
Golf zdaleka není jediný sport, kde klesá zájem se mu věnovat.
Fotbalové kluby v menších městech a vesnicích ruší svoje "Béčka", žákovské a dorostenecké týmy leckde již nejsou.
Z hokejové velmoci jsme se stali pouze průměrným týmem a odborníci za stav viní práci s mládeží.
A nejde jen o tyto nejpopulárnější sporty. Kolik z populace dnešních lidí mezi 8 až 35lety se věnuje systematicky nějakému sportu ať ve sportovním oddílu, nebo alespoň v rekreační partě pravidelně se scházející?
Na dětských táborech se nabízí častěji a častěji jako program zájmová činnost s tablety, ..... Kde na plážích rekreačních zařízení je dnes vidět hrát rekreačně volejbal, nohejbal,...?
Je jiná doba, jiný duch a především množství fyzicky nenáročné zabavy. K trávení volného času.