Přehledně: Roryho sedmnáct pokusů na Masters o golfovou nesmrtelnost

PGA TOUR
Přehledně: Roryho sedmnáct pokusů na Masters o golfovou nesmrtelnost

Cesta Roryho McIlroye k vítězství na Masters a ke kariérnímu Grand Slamu byla velmi trnitá. Na vítězství v Augustě potřeboval celkem sedmnáct pokusů a kariérní Grand Slam se mu povedl až na jedenáctý pokus. Prakticky každý duben vstupoval do turnaje v Augusta National jako favorit na vítězství, ale pokaždé mu to nevycházelo – až letos. Pojďme se na těch sedmnáct pokusů podívat detailněji.


2009 první: sbíral zkušenosti

Poprvé se McIlroy kvalifikoval na Masters, když skončil na 39. místě světového žebříčku OWGR na konci roku 2008. V únoru 2009 poprvé zvítězil na DP World Tour na Dubai Desert Classic, přesto přijel v 19 letech na Masters především sbírat zkušenosti. Byl to jeho debut na majoru v pozici profesionála. Předtím startoval pouze jako amatér v roce 2007 na The Open. V Augustě nezklamal, když po vyrovnaných kolech skončil na děleném 20. místě. Nejvíce se mu vydařilo závěrečné kolo, kdy zahrál 70 ran (-2). Později v roce 2010 ukázal svůj potenciál, když se umístil vysoko na amerických majorech U.S. Open (T10) a PGA Championship (T3).

2010 druhý: nedal cut

V listopadu 2009 se McIlroy poprvé dostal do TOP 10 v OWGR a stal se z něho hráč světové špičky. Turnaj Masters mu ale tento rok vůbec nesedl. Po průměrném výkonu v prvním kole zahrál ve druhém kole ještě hůře a o 4 rány neprošel cutem. Za dvě kola zapsal pouze dvě birdie a to na pokračování v turnaji pochopitelně nemohlo stačit. Náladu si spravil hned v květnu, když na Quail Hollow Championship poprvé vyhrál na PGA Tour. V další části sezony opět zabodoval na majorech, když na The Open i PGA Championship obsadil dělené třetí místo.

2011 třetí: obrovský kolaps

Na Masters 2011 přijel 21letý McIlroy ve vynikající formě. Po skvělém prvním kole za 65 ran (-7) spoluvedl startovní pole. Po dalších kolech za 69 a 70 ran již byl v samostatném vedení a to o 4 rány. Ve finálové dvojici šel s Angelem Cabrerou. Náskok si udržel až do 10. jamky posledního kola, kde zkolaboval a zahrál triple bogey. Jeho hra se úplně rozpadla a na 12. jamce zahrál double-bogey. Nakonec skončil až na děleném 15. místě, 10 ran za vítězným Charlem Schwartzelem. Náladu si spravil v červnu na U.S. Open v Congressional CC, kde exceloval od začátku až do konce a zvítězil na svém prvním majoru o ohromujících 8 ran. 

2012 čtvrtý: až čtyřicátý

Na Masters 2012 už byl McIlroy jedním z největších favoritů. Na začátku sezony byl druhý na WGC-Accenture Match Play Championship a poté zvítězil na Honda Classic. Stal se tak poprvé ve své kariéře na chvíli světovou jedničkou, i když před Masters tuto pozici neudržel. V Augustě zahrál skvěle první dvě kola, po kterých byl na děleném třetím místě. O víkendu se ale jeho hra rozpadla, když v jeho skórkartě převažovaly bogey a dougle bogey. Umístil se až na děleném 40. místě. V srpnu 2012 však exceloval na PGA Championship, kde vyhrál o rekordních 8 ran a své soupeře opět deklasoval.

2013 pátý: kola za 69 i 79

Na začátku roku 2013 změnil McIlroy své golfové vybavení, což mělo dopad na jeho výkonnost. Do Augusty na Masters tak nepřijížděl ve své vrcholné formě. Průměrné výkony předvedl také na turnaji. Pouze po druhém kole se dostal do kontaktu s vedoucími hráči, když byl na děleném 13. místě. Naprosto ale pokazil třetí kolo, když ho zahrál za 79 ran (+7) se dvěma double-bogey. Výborné závěrečné kolo za 69 ran (-3) již nepřineslo lepší výsledek než dělené 25. místo. McIlroy nezazářil ani na dalších majorech, když jediný dobrý výsledek dosáhl na PGA Championship (T8).

2014 šestý: poprvé v TOP 10

V březnu tohoto roku prohrál McIlroy na Honda Classic až v play-off a na Masters přijel poměrně dobře naladěn. Po dobrém prvním kole však přišla ztráta v pátečním kole, v němž zahrál 77 ran (+5). Během víkendu se zlepšoval a v neděli dosáhl výsledku 69 ran (-3). Nakonec skončil na děleném osmém místě, což byl jeho první výsledek v TOP 10 na Masters. Na vítězného Bubbu Watsona ale ztratil 8 ran. Další část roku 2014 ale byla pro McIlroye nejlepší v jeho dosavadní kariéře. Na The Open v Royal Liverpool GC vedl od začátku až do konce a zvítězil o dvě rány. Další titul přidal o pár týdnů později na PGA Championship ve Valhalla GC, kde vyhrál o jednu ránu. Ve svých 25 letech byl tak McIlroy čtyřnásobným vítězem majorů.

2015 sedmý: poprvé o Grand Slam

V roce 2015 přijel Rory McIlroy do Augusty poprvé (a zatím naposledy) v roli světové jedničky. Především však měl poprvé možnost završit kariérní Grand Slam na majorech. Byl samozřejmě řazen k největším favoritům. Na začátku února potvrdil svou formu na Omega Dubai Desert Classic na DP World Tour, kde zvítězil. Během turnaje se neustále zlepšoval. Po solidních prvních dvou kolech zahrál ve třetím kole 68 ran (-4) a před finále turnaje figuroval na děleném pátém místě. V závěrečném kole zahrál svůj dosavadní rekord 66 ran (-6) a skončil na čtvrtém místě. Byl to jeho dosavadní nejlepší výsledek na Masters, avšak za vítězem Jordanem Spiethem zaostal o 6 ran. Také na U.S. Open skončil v první desítce (T9), ale před The Open se zranil při hraní fotbalu a titul tam neobhajoval.

2016 osmý: průšvih v třetím kole

V dubnu 2016 odehrál McIlroy na turnaji výborná první dvě kola a před víkendem se ocitl na druhé pozici. Ve třetím kole, kdy šel v poslední skupině, ale na něho dolehl tlak z možného dosažení kariérního Grand Slamu a po kole za 77 ran (+5) se bez jediného birdie propadl pořadím. Nakonec na turnaji skončil dělený desátý, 6 ran za vítězným Dannym Willettem. Na dalších majorech v sezoně se mu nedařilo, když dvakrát neprošel cutem. Pouze na The Open dosáhl děleného pátého místa.

2017 devátý: solidní, opět v TOP 10

McIlroy v této sezoně opět měnil golfové vybavení, k tomu se přidalo zranění žeber, se kterým se pral už od ledna. V dubnu na Masters proto nepřijel v nejlepším rozpoložení. V Augustě však hrál solidní a vyrovnaný golf a po celý turnaj se pohyboval kolem desátého místa. Po závěrečném kole za 69 ran (-3) se umístil na děleném sedmém místě. Od vítězného Sergia Garcii byl ale vzdálen 6 ran. Z dalších majorů v sezoně mu vyšlo pouze The Open, kde skončil dělený čtvrtý.

2018 desátý: finále psychicky nezvládl

McIlroy si dal na konci roku 2017 tříměsíční odpočinek od golfu a na začátku roku 2018 se vrátil do výborné formy. V březnu zvítězil na Arnold Palmer Invitational a na Masters opět přijížděl coby jeden z hlavních adeptů na vítězství. Čekal ho jubilejní desátý start na turnaji. Odehrál výborný turnaj a od jeho začátku se pohyboval v popředí výsledkové listiny. Po prvních dvou kolech byl dělený čtvrtý a před finále se dostal po kole za 65 ran (-7) na druhé místo. Po kolapsu v roce 2011 se mu naskytla druhá reálná příležitost na vítězství, když šel ve finálové dvojici s Patrickem Reedem, na něhož ztrácel 3 rány. Finálové kolo však nezvládl psychicky, když zahrál 74 ran (+2). Na turnaji dělil 5. místo a za šampionem Reedem zůstal o 6 ran. Dosáhl svého pátého TOP 10 na Masters za sebou, potvrdil, že hřiště hrát umí, nicméně psychický tlak ohledně možného kariérního Grand Slamu mu nedovoluje překročit svůj stín. Na ostatních majorech v roce uspěl pouze na The Open, kde skončil dělený druhý, dvě rány za Francescem Molinarim.

2019 jedenáctý: „Vyhraju tu vůbec někdy?“

Na začátku roku 2019 dosahoval McIlroy na turnajích PGA Tour výborných výsledků. V březnu 2019 vyhrál poprvé v kariéře The Players Championship, vlajkový turnaj na PGA Tour  a neoficiální pátý major. Obrovská očekávání před Masters ale opět nezvládl. Odehrál velice průměrný turnaj, kdy se mu podařilo pouze závěrečné kolo za 68 ran (-4). Umístil se na děleném 21. místě. Do jeho hlavy se začaly drát pochybnosti, zda-li zelené sako vůbec někdy oblékne. V květnu 2019 oslavil 30. narozeniny a na dalších majorech v sezoně skončil dvakrát v TOP 10 – na PGA Championship (T8) a U.S. Open (T9). Na vítězství na majoru už čekal 5 let.  

2020 dvanáctý: podzim ve stínu covidu

V únoru 2020 se McIlroy vrátil po pěti letech do pozice světové jedničky. Sezona však byla v březnu přerušena kvůli pandemii COVID 19 a v červenci post čísla jedna ztratil. V září na prvním majoru v sezoně U.S. Open dělil osmé místo. Masters se hrálo mimořádně až v polovině listopadu na úplně jiném nastavení hřiště, než byli hráči zvyklí z dubna. McIlroy začal špatným prvním kolem, ale po dalších dvou se přiblížil vedoucím hráčům na děleném desátém místě. Poslední kolo odehrál za 69 ran (-3) a turnaj zakončil na děleném pátém místě. Na vítězného Dustina Johnsona ztratil propastných 9 ran.

2021 třináctý: podruhé nedal cut

Na Masters 2021 si McIlroy nepřivezl dobrou formu. Ve světovém žebříčku byl v té době až na začátku druhé desítky. Po dvou podprůměrných kolech za 76 (+4) a 74 (+2) ran skončil McIlroy o 3 rány za hranicí cutu. Také na jiných majorech se mu nevedlo, když jediné Top 10 připsal na U.S. Open (T7). Zdálo se, že McIlroyova výkonnost začíná klesat a další vítězství na majorech se mu vzdalují.

2022 čtrnáctý: rekordních 64, ale druhý

Od začátku roku 2022 se McIlroyova forma opět začala zlepšovat. Na Masters přijel už poosmé s nadějí na kariérní Grand Slam. Po prvních dvou průměrných kolech si ve třetím kole pouze o něco polepšil. Finálový den odstartoval na děleném devátém místě s velkou ztrátou na vedení. Hrál uvolněně a zapsal svůj rekordní výsledek 64 ran (-8) s jedním eagle a 6 birdie. Dotáhl to až na druhé místo, nicméně na vítězného Scottieho Schefflera o 3 rány nedosáhl. Opět dokázal, že hřiště v Augustě jeho hře sedí a jediný problém je psychika, resp. očekávání okolí. V roce 2022 i na dalších majorech vždy skončil v TOP 10 – na PGA Championship byl osmý, na U.S. Open dělený pátý a na The Open třetí. Především na ikonickém St Andrews měl vítězství na dosah, když po třetím kole dělil vedení. Ale skončil o dvě rány za vítězným Cameronem Smithem.

2023 patnáctý: a zase před branami cutu

Na konci ledna zvítězil McIlroy na Hero Dubai Desert Classic na DP World Tour, ve světovém žebříčku byl druhý a před Masters opět vzbuzoval velká očekávání. Turnaj mu však vůbec nevyšel. Po průměrném prvním kole zahrál v druhém kole 77 ran (+5) a o dvě rány tak neprošel cutem do finálové části turnaje. Na dalších majorech v roce se vždy umístil v TOP 10 – na PGA Championship byl dělený sedmý, na U.S. Open druhý o pouhou ránu za Wyndhamem Clarkem a na The Open dělený šestý. Znamenalo to ale už devátý rok bez trofeje na majorech.

2024 šestnáctý: … a pak kolaps na U.S. Open

Sezonu 2024 zahájil dobře, když na konci ledna znovu zvítězil na Hero Dubai Desert Classic v rámci DP World Tour. Na Masters dorazil jako světová dvojka. Stejně jako před rokem ale pokazil druhé kolo, v němž zahrál 77 ran (+5). Výsledek jen lehce vylepšil o víkendu a obsadil dělené 22. místo. Navíc prožil v červnu další hořké zklamání na U.S. Open. Čtyři jamky před koncem měl náskok dvou ran před Brysonem DeChambeauem, ale na třech z posledních čtyř jamek zahrál bogey, včetně neúspěšných puttů ze čtyř stop na 16. a 18. jamce. Nakonec skončil jednu ránu za DeChambeauem na druhém místě. Už 10 let nevyhrál žádný turnaj kategorie major.

2025 sedmnáctý: KONEČNĚ!!!

Do roku 2025 vstoupil Rory McIlroy skvěle. Na začátku února ovládl AT&T Pebble Beach Pro-Am a v polovině března přidal vítězství na The Players Championship v play-off. Na Masters přijížděl se skvělou formou, opět jako adept na vítězství (jenže pokolikáté už…?). Ve věku 35 let šlo o sedmnáctý pokus o zelené sako a jedenáctý o Grand Slam. V prvním kole hrál výborně, ale srazily ho dvě double bogey v jeho druhé části. Druhé a třetí kolo zvládl na výbornou po 66 ranách (-6), před nedělním finále vedl o dvě rány. V posledním kole šel ve finálové skupině s Brysonem DeChambeauem. Po mnoha zvratech zahrál 73 ran (+1) se 6 birdie, 3 bogey a 2 double bogey, což stačilo na play-off s Justinem Rosem. Toho následně udolal s birdie hned na první jamce rozehrávky.

Konečně tak dosáhl Rory McIlroy golfové nesmrtelnosti!

Historické výsledky Roryho McIlroye na Masters

Rok

1.kolo

Pozice

2.kolo

Pozice

3.kolo

Pozice

4.kolo

Pozice

Celkem ran

Celkem k paru

2009

72

(T-39)

73

(T-42)

71

(T-32)

70

(T-20)

286

(-2)

2010

74

(T-50)

77

(T-69)

 

 

 

CUT

151

(+7)

2011

65

(T-1)

69

(1)

70

(1)

80

(T-15)

284

(-4)

2012

71

(T-14)

69

(T-3)

77

(T-27)

76

(T-40)

293

(+5)

2013

72

(T-34)

70

(T-13)

79

(T-44)

69

(T-25)

290

(+2)

2014

71

(T-12)

77

(T-46)

71

(T-24)

69

(T-8)

288

(0)

2015

71

(T-18)

71

(T-19)

68

(T-5)

66

(4)

276

(-12)

2016

70

(T-9)

71

(2)

77

(T-11)

71

(T-10)

289

(+1)

2017

72

(T-12)

73

(T-13)

71

(T-11)

69

(T-7)

285

(-3)

2018

69

(T-4)

71

(T-4)

65

(2)

74

(T-5)

279

(-9)

2019

73

(T-44)

71

(T-36)

71

(T-39)

68

(T-21)

283

(-5)

2020

75

(T-77)

66

(T-28)

67

(T-10)

69

(T-5)

277

(-11)

2021

76

(T-60)

74

(T-67)

 

 

 

CUT

150

(+6)

2022

73

(T-31)

73

(T-23)

71

(T-9)

64

(2)

281

(-7)

2023

72

(T-37)

77

(T-60)

 

 

 

CUT

149

(+5)

2024

71

(T-14)

77

(T-35)

71

(T-21)

73

(T-22)

292

(+4)

2025

72

(T-27)

66

(T3)

66

(1)

73

(1)

277

(-11)

 

Postavení McIlroye ve světovém žebříčku před Masters

Rok

Pozice v OWGR

2009

17

2010

11

2011

9

2012

2

2013

2

2014

9

2015

1

2016

3

2017

2

2018

7

2019

3

2020

5

2021

12

2022

9

2023

2

2024

2

2025

2