ž jsem se hodněkrát ocitl v potížích, problémových pozicích, ale vždy jsem se z nich dokázal vyhrát. Častěji úspěšně než neúspěšně. Ještě si pamatujete ten památný hook okolo stromů na desáté jamce Augusty National, kterým jsem vyhrál Masters 2012? Není zač. Když s
ž jsem se hodněkrát ocitl v potížích, problémových pozicích, ale vždy jsem se z nich dokázal vyhrát. Častěji úspěšně než neúspěšně. Ještě si pamatujete ten památný hook okolo stromů na desáté jamce Augusty National, kterým jsem vyhrál Masters 2012? Není zač. Když se mi záchrana nepovede, je to spíš vinou špatného rozhodnutí než špatného provedení. Jako na loňském US Open v Oakmontu, kde jsem ve druhém kole na 566 metrů dlouhé čtyřce druhou ranou přestřelil green. Pozice míče byla příšerná. A přesto jsem si v tu chvíli pomyslel, že to dám. Tak jsem šel po tyči. O dva chipy a tři putty později jsem zapisoval sedm. Co jsem měl udělat, bylo zapomenout na nápad jít za každou cenu po vlajce. Zahrát raději v regulaci, na nejširší část greenu, dva putty a odejít s parem. Byla to dobrá lekce: Když jste v problémech, nejlepším řešením může být mířit mimo vlajku, dokonce opačným směrem. Může to znamenat rozdíl mezi skvělým a naprosto otřesným výsledkem.
Když najdete svůj míček ve špatné pozici, nebuďte jako já na loňském US Open. Místo toho zahrajte svou nejbezpečnější ránu – takovou, která vám dá největší šanci skórovat. Nebo aspoň šanci vyhnout se příšernému číslu.
Každá hra závisí na vašich možnostech a na typech ran, které vám nejvíce sedí. Vždy je lákavé zahrát flop shot, který se zastaví na místě, nebo zatočit ránu tak, jak se mi to podařilo v Augustě, ale pokud tyto rány nemáte natrénované, nestojí za risk nebo i jen pokus zkoušet je na turnaji.
Jakmile se jednou rozhodnete, už nemyslete na další možnosti. Sám jsem zjistil, že to pod tlakem pomáhá, když se soustředím pouze na provedení.
Mějte na paměti jednu věc – hodnota záchranné rány záleží na tom, jak dobře jste ji schopni provést. Všímám si, že amatéři se při tréninku až příliš věnují drivování. Nebuďte jako oni. Jděte raději na chipping. A když už tam jste, nehrajte jen z krátce posekané trávy. Nacvičte všechny možné pozice a zapamatujte si, jak jste museli přizpůsobit techniku jednotlivým pozicím míče. Pracujte na těchto ranách do té doby, dokud nedokážete každý míček v potížích dostat na green. Čím lepší bude vaše krátká hra, tím lepší pocit zažijete, až se vyhrajete z protivné pozice na hřišti.
– S KEELY LEVINS
Foto Walter Iooss Jr.
CELÝ ČLÁNEK vyšel v novém vydání magazínu
GOLF DIGEST ve čtvrtek 4. května 2017.
Komentáře (0)