Neuniklo vám minulý týden?
Spilková letos pojede na tři majory. Na US Women’s Open se nekvalifikovala
V anglickém Buckinghamshire usilovala Klára Spilková o účast na dalším majoru této sezóny. Zatímco vítězstvím v Maroku si zajistila start na srpnovém Women’s British Open a zářijovém Evian Championship a následně dostala dárek v podobě pozvánky na KPMG Women’s PGA Championship, o US Women’s Open musela bojovat v evropské kvalifikaci. Po dvou kolech (77, 74) skončila dělená čtyřiadvacátá, a na další americký major nepojede.
V Buckinghamshire se postavilo na start 74 hráček, které během jednoho dne (5. června) odehrály dvoukolovou kvalifikaci na US Women’s Open. Jeho letošní 72. ročník se uskuteční 13. až 16. července na hřišti Trump National Golf Club v New Jersey bez české účasti. Kláře Spilkové se v těžkých anglických podmínkách nedařilo, celkově zahrála +7 a postup jí unikl o šest ran.
Do New Jersey se naopak mohou těšit čtyři hráčky, které zvládly evropskou kvalifikaci nejlépe. Caroline Hedwall a Carly Booth zahrály shodně jednu ránu pod par, Kelsey MacDonald a Meghan MacLaren jednu nad. Jednu nad par zahrála ještě Valdis Thora Jonsdottir, jenže v následném play-off zahrála na tříparové devítce bogey, zatímco její soupeřky par, a tak na letošní třetí major neodcestuje.
Konečné pořadí
MR. X: Co si o změnách pravidel obecně myslí profíci na tour
ednodušší znamená lepší. To je obecný princip, který platí ve všem. Fandím tedy navrhované „modernizaci“ Pravidel golfu, která sníží jejich počet z 34 na 24. Nesouhlasím s každou jednotlivou změnou, ale líbí se mi celkový přístup, s nímž se do změn pustili.
Ale mnozí jiní k nim nejsou tak otevření. Mezi profíky totiž panuje poměrně silná antipatie k USGA. Když USGA zveřejnila svůj záměr zjednodušit pravidla, reakce hráčů na tour by se dala shrnout do jízlivého: „Co tak asi tihle chlapi vědí o golfu?“ Není to asi úplně spravedlivé, ale takhle to profíci vidí. S USGA máme co do činění jednou ročně, když se hraje US Open, a z našeho pohledu je to zpravidla debakl. V tom týdnu máte v podstatě jistotu, že se vám stane pět šest absurdních věcí, které jsou nefér, jako třeba že ztratíte míč v roughu jen pár centimetrů od fairwaye nebo že vám míč nejdřív zastaví na greenu a pak se sám od sebe odkutálí deset metrů daleko. Pokud na konci tohoto týdne netřímáte v rukou trofej, odjíždíte s pachutí v ústech.
Iniciátorem změn v pravidlech je stejně tak R&A, ale vůči ní nemají američtí hráči takovou nechuť. Nejlépe by byly změny přijaty, kdyby za nimi stála Mezinárodní golfová federace (IGF).
„KDYŽ DOVOLÍME HRÁČŮM OPRAVOVAT OTISKY BOT NA GREENU, HRU TO STRAŠNĚ ZPOMALÍ.“
Během letošního turnaje v Riviera Country Clubu za námi USGA poslala zástupce, který nás obcházel a zajímal se o náš názor na nová pravidla. Ale vztahy to neurovnalo, protože to bylo jen divadýlko – tisková zpráva, kterou USGA vydala o dva týdny později, byla už tehdy evidentně dávno napsaná. O chystané změně pravidel jsem věděl, ale nečekal jsem, že bude až tak radikální.
Myslím, že lidi si ani neuvědomují, jak moc se golf promění.
Nebudu USGA dávat žádné postřehy písemně, ale až se příště potkám s Mikem Davisem (s nímž mám dobré vztahy), řeknu mu asi tohle:
Když dovolíme hráčům opravovat otisky bot na greenu, hru to strašně zpomalí. Všem se nám už stalo, že jsme kvůli otiskům spiků neproměnili nebo naopak proměnili putt. A protože spousta golfistů jsou hrozní puntičkáři, budou celý den akorát upravovat, upravovat a zase upravovat povrch.
To dropování z jakékoli výšky nedává smysl. O téhle změně se mezi hráči mluví nejvíc a nikomu z nás není jasné, co je špatného na tom, jak se míč spouští teď. Mám tomu rozumět tak, že rozhodčí si lehnou na břicho a budou kontrolovat, jestli hráč míč opravdu spustil, a ne umístil? Vidím tam prostor pro fixlování. Nechápejte mě špatně: Nechci říct, že hráči na tour chtějí podvádět. Už teď jsme pod takovým drobnohledem médií i fanoušků, že to míře porušování pravidel vůbec neodpovídá. Jen si myslím, že dropování z výšky dvou centimetrů bude prostě vyvolávat podezíravost.
Ostatní změny mi připadají skvělé. Když někdo z hráčů schytá trest kvůli technické chybě – třeba jak se Dustin Johnson v Oakmontu (možná) dotkl na greenu míče nebo jak Carl Pettersson v Kiawah pohnul při nápřahu listem –, všichni v šatně se shodneme: „Co je to za pitomost?“ Když se hráč nesnaží získat výhodu, neměl by dostat trest. USGA a R&A se snaží těmto situacím předejít.
Myslím, že příležitostní hráči by se mohli plus minus vrátit k původním 13 pravidlům sepsaným ve Skotsku roku 1744. Pravidla pro turnajový golf, který se hraje o velké peníze, by se měla neustále vyvíjet. Představitelé nejvýznamnějších tour se v současnosti scházejí jednou za čtyři roky. Myslím, že by to mělo být každé tři měsíce – i kdyby to měla být jen telekonference. Mohli by vždycky prodiskutovat problematické situace a vymyslet pro ně řešení, které by bylo v souladu se selským rozumem.
Třeba při turnaji v Riviera CC jednomu hráči v naší skupině hrozně ublížilo počasí. Když byla hra přerušena kvůli dešti, jeho míč ležel v dobré pozici, ale než jsme se po pauze vrátili, voda to tam spláchla a on musel dropovat do bahna. Je to fér? Není na mě, abych to hodnotil. Chci jen říct, že odpovědní lidé by se k posuzování takových situací měli scházet častěji.
Profíci znají pravidla dobře, ale současné nastavení nás tlačí k tomu, abychom volali rozhodčího kvůli každé drobnosti, třeba úlevě od hlavy sprinkleru. Protože když to řešíte bez asistence, akorát jste ve stresu z toho, že nějak porušíte pravidla. Takže i když se pravidla zjednoduší, bude ještě dlouho trvat, než se turnajová hra zrychlí.
– S MAXEM ADLEREM
VŠECHNY POZNÁMKY našeho tour pro v utajení najdete pravidelně v tištěné verzi magazínu
GOLF DIGEST C&S.
LETAS na Casa Sereně si zahraje 26 českých hráček
Necelé dva týdny před startem Foxconn Czech Ladies Challenge (20. – 24. června), turnaje ze série LET Access Series, známe kompletní seznam 26 českých hráček, které na Casa Sereně na Kutnohorsku změří síly se špičkovými profesionálkami.
Už před třemi týdny byla oznámena na setkání pořadatelů s novináři v Hergetově Cihelně v Praze první jména českých hráček, trio profesionálek: Lucie Hinnerová, Šideri Váňová a Eva Koželuhová a deset elitních amatérských hráček: Františka Luňáčková, Kateřina Dolečková, Kristýna Frýdlová, Karolína Vlčková, Marie Luňáčková, Sarah Hricíková, Hana Ryšková, Adéla Cejnarová, Gabriela Roberta Vítů a Jana Melichová.
K nim nominovala Česká golfová federace, která je promotérem a sportovním garantem turnaje, v pátek 9. června dalších třináct tuzemských hráček. Na atmosféru velkého turnaje se mohou těšit Lucie Harcubová, Tereza Sasýnová, Eliška Kocourková, Tereza Melecká, Tereza Chlostová, Patricie Macková, Tereza Koželuhová, Kristýna Abrahamová, Karolína Stará, Kateřina Krásová, Michaela Fabiánková, Iveta Poslední a Blanka Marešová.
Foxconn Czech Ladies Challenge 2017 také zažije velký návrat a účast mezinárodně úspěšné hráčky. Po delší době, způsobené zdravotní přestávkou, se k turnajům vrací nejlepší slovenská profesionálka Zuzana Kamasová, která se v roce 2011 stala první vítězkou turnaje Ladies European Tour z východní Evropy, když vyhrála v Maroku.
Turnaj, hraný o prize money 40.000 eur, bude zahájen v úterý 20. června turnajem Pro-Am, středa 21. června je vyhrazena tréninkovým kolům. První turnajové kolo se odehraje ve čtvrtek 22. června, o den později bude následovat druhé kolo s cutem a finále se slavnostním vyhlášením výsledků je na programu v sobotu 24. června.
Diváci mají na všechny turnajové dny vstup zdarma. Během soutěžních dní se budou moci příchozí děti a junioři zúčastnit golfové akademie pod patronací ČGF a České profesionální golfové asociace PGA Czech.
Druhý titul pro Bergera, druhý na FedEx St. Jude Classic
Jsou místa, kam někteří hráči PGA Tour budou vždycky jezdit rádi. Tiger Woods na Bay Hill, kde vyhrál osmkrát, Justin Thomas do Malajsie, kde vyhrál poslední dva ročníky CIMB Classic, nebo třeba Matt Every, který si oblíbil rovněž Bay Hill (2 tituly v řadě za sebou). K takovým hráčům se v neděli přidal i Daniel Berger, jehož oblíbenou zastávkou se stal turnaj FedEx St. Jude Classic. Proč? Obhájil tu svůj premiérový titul z loňska.
A napodobil tak Davida Tomse (2003 – 2004), Lee Trevina (1971 – 1972) a Dave Hilla (1969 – 1970), kteří tu také vyhráli dva ročníky v řadě.
Byla to především povedená víkendová kola, která mu přinesla druhý titul na PGA Tour. V obou zahrál 66 ran (-4) a nakonec slavil vítězství o ránu před Charlem Schwartzelem a Whee Kimem. V úvodu finálového kola to ale na bezchybný výkon nevypadalo. Na první jamce byl třikrát v problémech, přesto chip-inem zachránil par.
„Jo, mrknutím oka jsem tam mohl zahrát klidně double nebo triple,“ řekl Berger, aktuálně desátý hráč pořadí FedExCupu.
„Se štěstím jsem tam zachránil par, od toho jsem se odrazil a vydržel až do konce,“ radoval se obhájce, který se zároveň posunul na páté místo v pořadí týmu USA pro Presidents Cup.
Finálové kolo v Memphisu naopak vůbec nezvládli lídři po třetím kole. Rafa Cabrera Bello (+1), Stewart Cink i Ben Crane (+3) zahráli nad par a museli se spokojit s umístěním v první desítce. Velmi solidní formu ukázal Phil Mickelson. V každém kole zahrál pod par a skončil devátý. Mohl myslet klidně i na vyšší příčky, v jednu chvíli dokonce dělil vedení, jenže na dvanácté jamce vyhodil svůj drive doleva a po trestné ráně zapisoval triple bogey. I tak byl ale se svou hrou spokojený. Co ho naopak znepokojuje, je jeho nesoustředěnost.
„Nejsem tak soustředěný nebo mentálně připravený, abych mohl vyhrávat turnaje. Dneska jsem byl skoro jako začátečník, protože na jedenáctce jsem pokukoval po leaderboard, když jsem puttoval,“ přiznal hráč, který má na tomto turnaji nejnižší skóre v součtu všech kol od roku 2013 (-41), druhý v pořadí Billy Horschel tu je 26 ran pod par.
Konečné pořadí
https://www.youtube.com/watch?v=cpQcpaLB4-s
Češi na European a Challenge Tour neprošli cutem
Pět českých hráčů se v minulém týdnu představilo na evropských sériích. Filip Mrůzek, Petr Gál a Petr Dědek zamířili do Rakouska na Lyoness Open (European Tour), Jan Cafourek s Danielem Suchanem odcestovali do Belgie na KPMG Trophy (Challenge Tour). Ve finálových kolech se nakonec neobjevil ani jeden, byť Mrůzek měl ke cutu rozhodně nejblíže.
V Diamond CC nedaleko rakouské metropole Vídně se Čechům nevydařilo úvodní kolo. Mrůzek s Gálem zahráli 75 (+3), přesto šanci na víkendová kola ještě měli. O šanci se prvním kolem připravil Dědek, jehož vytrestal závěr první devítky, a zapsal 80 ran.
Ve druhém kole pokračoval boj, Dědek ani Gál nezahráli dobrá kola (77 resp. 76). Mrůzek vstoupil do svého kola parádně, po první devítce byl 4 rány pod par a s jeho účastí v závěrečných dvou dnech to vypadalo hodně nadějně. Jenže čtyři rány ztratil na dalších devíti jamkách, mrzet ho může hlavně bogey na poslední jamce, kterým se o cut připravil definitivně. K postupu do finálových kol mu nakonec chyběla jedna jediná rána.
Konečné pořadí
Na belgický trip budou chtít co nejrychleji zapomenout Jan Cafourek s Danielem Suchanem. Cafourek odjížděl do Belgie se solidní formou, na Kunětické Hoře, kde se před dvěma týdny uskutečnila Challenge Tour prošel jako jediný Čech cutem. V Royal Waterloo GC v belgickém Lasne mu ale nevyšlo první kolo (+5). Ve druhém musel zahrát mimořádně dobře, aby měl ještě naději. A i když se mu dařilo skórovat, přidával i bogey a v celkovém součtu zapisoval 73 ran (+1) a obsadil konečné dělené 135. místo.
Hodně nepovedený den měl ve čtvrtek Dan Suchan (83 ran). Po něm už si chtěl jen vylepšit náladu ve druhém kole a dohrát turnaj se ctí. Páteční kolo bylo z jeho pohledu lepší, ale moc důvodů k jásání stejně neměl. Sedmasedmdesáti údery své postavení nevylepšil a skončil na chvostu výsledkové listiny.
Konečné pořadí
Hinnerová uhrála solidní 36. místo na LETAS
Česká profesionálka Lucie Hinnerová se v těžké konkurenci evropských hráček na LET Access Series ve Finsku ukázala v dobrém světle. Po kolech za 73 a 71 ran prošla cutem a mohla si vychutnat závěrečné kolo v neděli. I v něm si nevedla špatně, výsledek ji pokazila poslední jamka, kde zahrála triple bogey.
„Turnaj ve Finsku jsem zakončila na děleném 36. místě. Bylo to krásných 53 jamek, bohužel ta poslední nevyšla úplně podle představ, ale jinak celková spokojenost,“ uvedla na svém facebookovém profilu a zároveň odkryla plány do dalších dnů.
„Teď týden tréninků a další turnaj mě čeká na domácí půdě v ČR na hřišti Casa Serena.“
Konečné pořadí EVLI Ladies Finnish Open 2017
Golf zůstane olympijským sportem minimálně do roku 2024
Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že všech 28 sportů z olympijských her 2016 bude součástí největší sportovní události i v roce 2024. To znamená, že mužský i ženský golf bude čekat v tomto roce třetí ročník po návratu na olympijské hry po 112 letech.
Golf se stal znovu olympijským sportem poprvé od roku 1904 právě loni v létě. Ze zlatých medailí se radoval Angličan Justin Rose a Korejka Inbee Park. Golfový turnaj pod pěti kruhy měl donedávna účast jistou do příštího ročníku v roce 2020 v Tokiu. Dál byla jeho budoucnost nejistá.
Teď už se ví, že golf na olympijských hrách 2024 bude. Neví se ale, kde bude. O hostiteli by se mělo rozhodnout ještě letos. Ve hře je Paříž a Los Angeles. Současně by mělo padnout rozhodnutí o hostiteli her v roce 2028.
Komentáře (0)