Věčný čekatel, nastupující hvězda, překvapivý šampion i nezlomný finišmen. I takto by se dali ve zkratce charakterizovat jednotliví vítězové letošních majorů. Pojďme se však více ohlédnout za triumfem každého z nich a hodnocení, který byl nejlepší, necháme na vás.
Věčný čekatel, nastupující hvězda, překvapivý šampion i nezlomný finišmen. I takto by se dali ve zkratce charakterizovat jednotliví vítězové letošních majorů. Pojďme se však více ohlédnout za triumfem každého z nich a hodnocení, který byl nejlepší, necháme na vás.
Kdo si nenechal ujít přenosy z letošních majorů, nelitoval. Na vlastní oči totiž mohl sledovat, jak věčného čekatele na titul z majoru Sergia Garcíu obléká loňský vítěz Danny Willett do zeleného saka po sladkém a premiérovém vítězství na Masters. Nebo jak Jordan Spieth prokázal neuvěřitelnou vůli po vítězství na The Open a drtivým finišem odzbrojil svého soupeře, aby do ruky dostal prvně v životě Claret Jug. A pak tu máme dva nováčky. S obávaným hřištěm Erin Hills si na US Open poradil nejlépe bomber Brooks Koepka a ziskem Wanamakerovy trofeje na PGA Championship korunoval Justin Thomas svou excelentní sezónu. Vyberte si.
MASTERS TOURNAMENT
Termín: 6. – 9. dubna
Vítěz: SERGIO GARCÍA
Ten, který stále ještě nevyhrál major, jeden z nejlepších hráčů bez titulu na turnaji velké čtyřky. Takovými a mnoha podobnými titulky popisovala média Sergia Garcíu v posledních letech. I když v poslední době přeci jen trochu pouštěla nohu z plynu a věnovala se jiným, novým, mladým a ambiciózním hráčům. Na Sergia Garcíu se tak trochu zapomnělo. O to překvapivější jeho zářez v Augustě nakonec byl.
Přitom nebyl důvod nezařadit ho do širšího okruhu favoritů. V únoru vyhrál v Dubaji a do Ameriky si přivezl dobrou formu. Fakt, že se golfová veřejnost soustředila na Justina Thomase, Jordana Spietha nebo Hidekiho Matsuyamu, mu nakonec pomohl.
Do finálového kola vyrazil jako spolulídr s Justinem Rosem. A oba ve finále ukazovali, proč jsou dlouhá léta oporami evropského týmu v Ryder Cupu. V závěru se i díky bohatým zkušenostem nezhroutili a přinesli 69 ran. Muselo se jít do rozehrávky, ve které uspěl Španěl díky birdie, kdežto Rose po drivu do jehličí zahrál pouze bogey.
Sergio García potřeboval 74 pokusů, aby vyhrál svůj první major. Uteklo 21 let, kdy se tehdy ještě jako amatér účastnil svého prvního majoru. Během této doby uhrál 22 top 10 umístění a čtyřikrát skončil druhý.
U.S. OPEN
Termín: 14. – 17. června
Vítěz: BROOKS KOEPKA
[caption id="attachment_20802" align="alignnone" width="500"]
Brooks Koepka vyhrál první major. Na Erin Hills získal titul z US Open (Foto: Prfimedia)[/caption]
US Open to má v posledních letech těžké. Neexistuje jediný major, na kterém by se do takové míry řešil stav hřiště ještě před začátkem turnaje. Jinak tomu nebylo ani letos. A tak jsme byli svědky tradičních stížností na délku roughů, ale i délku celého hřiště. Mimochodem hřiště Erin Hills mělo výměru 7 741 yardů, čímž se z něj stalo nejdelší hřiště v historii všech majorů. V turnaji se ovšem ukázalo, že fairwaye jsou tak široké, jako na US Open už dlouho nebyly, a zavrtat míček do husté kostřavy se povedlo jen hráčům s velmi nepřesnými odpaly. Ani ta ukrutná délka nebyla nakonec tak ukrutná. Vyschlé fairwaye a svahy na nich, po kterých míče utíkaly další desítky metrů, nakonec vedly k tomu, že v prvním kole padlo nejvíc birdie (44) v historii US Open.
Strojová přesnost (49 trefených fairwayí z 56) a průměrná délka drivů 323,5 yardů. To jsou hlavní důvody, proč se ze svého premiérového titulu na majoru radoval na Erin Hills Brooks Koepka. Američan zaskočil všechny hlavní favority a k jednomu titulu na PGA Tour a European Tour přidal zatím svůj nejcennější triumf. Navíc vyrovnal rekord Roryho McIlroye v celkovém skóre turnaje, které činí -16.
The Open Championship
Termín: 20. – 23. července
Vítěz: JORDAN SPIETH
Před rokem Jordan Spieth zkolaboval na dvanácté jamce finálového kola Masters. Na tříparovce zapsal 7 a jeho sny o obhajobě zeleného saka se rozplynuly. Letos se ve finále The Open dostal do podobné situace. Když na druhé devítce Royal Birkdale vrcholil jeho souboj s Mattem Kucharem o Claret Jug a Spieth poslal svůj drive na třináctce do hustého roughu asi 40 metrů od fairwaye, následně dlouhé minuty zvažoval, kam nehratelný míč s jednou trestnou ranou spustí, mnohým se vybavil právě loňský kolaps v Augustě.
Ztratí v rozhodující chvíli další titul z majoru? O několik desítek minut později dal 24letý Američan světu jasnou odpověď. Moment, který se nesmazatelně zapsal do historie majorů. Spieth si díky své znalosti pravidel pomohl naprosto v rámci regulí na třináctce šikovným dropem na upravenou plochu mezi kamiony a cvičné plochy. Odtud zahrál ránu před green. Po následné přihrávce a jednom puttu zapisoval vydřené bogey. A právě to byl ten kopanec, který dovedl vítěze dvou majorů k třetímu titulu turnajů velké čtyřky a k vůbec prvnímu na The Open. Na zbylých jamkách působil naprosto suverénně, proměňoval dlouhé putty, vycházely mu rány driverem i údery železy. Velmi dobře hrající Matt Kuchar na Spietha neměl.
Jordan Spieth má ve své sbírce tituly z Masters, US Open i The Open. Zkompletovat kariérní Grand Slam se mu v letošní roce nepovedlo, ale vzhledem ke svému věku bude mít ještě dostatek příležitostí. A asi jen málokdo pochybuje, že se mu to jednou podaří.
PGA Championship
Termín: 10. – 13. srpna
Vítěz: JUSTIN THOMAS
[caption id="attachment_24666" align="alignnone" width="838"]
Justin Thomas s Wanamakerovou trofejí pro vítěze PGA Championship (Foto: Profimedia)[/caption]
Před necelými třemi lety vstoupil Justin Thomas do velkého profesionálního golfu na PGA Tour. A během posledních dvou let dokázal vskutku velké věci. Sedm titulů včetně jednoho majoru mluví samo za sebe. A to je americké hvězdě teprve 24 let.
V letošním roce se kromě pěti vítězství může pochlubit také magickou 59 na Havaji, 63 ranami na US Open nebo ziskem FedExCupu. Právem byl proto zvolen nejlepším hráčem roku na PGA Tour.
Na PGA Championship se ve finálovém kole ještě na první devítce rvalo o titul pět hráčů. V rozhodujících chvílích si však hlavní slovo vzal Thomas. Nejprve mu šťastně spadl míček do jamky na desáté jamce, pak zahrál chipin na třináctce a když šlo do tuhého a o premiérové vítězství na majoru si to rozdávali hlavně Hideki Matsuyama s Justinem Thomasem, přišel na šestnáctce klíčový okamžik. Matsuyama putt z metru a půl neproměnil, Thomas ano. Smrtící zásah pak přidal Američan na sedmnáctce. Jiskřičku naděje vykřesal ještě dvěma birdie na 14 a 15 Kisner, jenže pak chyboval na šestnáctce a po paru na sedmnáctce mu nezbývalo nic jiného než zahrát na posledním čtyřparu druhou ránu do jamky. To se nestalo, Thomas mohl slavit.
Komentáře (0)