KOMENTÁŘ: Ženy jsou na golfu potřeba

KOMENTÁŘ: Ženy jsou na golfu potřeba

ŽENY HRAJÍ JINÝ GOLF než muži. A platí to jak z hlediska fyzického, tak z pohledu mentálního.


Zlaté pravidlo sice říká, že nic to nechce, jen hrát lehce, ale jakmile zapojíte do švihu více svalové hmoty a větší páky, poletí vám míč dál. Muži jsou vyšší a mají v průměru o 30 % více svalové hmoty než ženy, a proto je také na PGA Tour průměr drajvů 264 metrů, zatímco na ženské LPGA jen 218 metrů. Ženy ale mají na rozdíl od mužů vyšší kloubní hybnost, zde je rozdíl asi 25 %. Dávají tedy do švihu mnohem méně síly, ale také více pružnosti.

To je i důvod, proč je ženský švih pohlednější než ten mužský. Je to skutečný švih, plynulý a volný pohyb, nikoli mužná rána neboli usilovný úder. Proto také muži hrají častěji do stran, slicují na potkání, zatímco ženám míče létají rovněji. Je to znát i na profesionální úrovni: Ženský golf je prý nudný, samá hra na jistotu. Žádné drama při hře z lesa a vzrušení při kouzelnických záchranných úderech.

Fyzické parametry budou ženský sport vždy omezovat. Ženy jsou co do diváckého zájmu hendikepovány i tím, že jim chybí mužská bojovnost a dravost, která zajišťuje pozornost například fotbalu, hokeji, rugby, bojovým a dalším sportům. Je ale také pravdou, že ženskému golfu by vyšší míra útočnosti prospěla. Populární sporty v ženském podání, jako je tenis či lyžování, se dnes vyznačují až mužským pojetím, silnou fyzičností a enormním nasazením aktérek.

Stejně velký, ne-li větší, je u golfu rozdíl mezi muži a ženami v mentálním přístupu. Neprojevuje se možná plně na nejvyšší úrovni – tam jdou ženy za výhrou stejně usilovně jako muži –, ale na poli rekreačního golfu to vidíme každou chvíli.

Rekreační golfistky nevnímají hru tak soutěživě jako muži. Muž hraje o výsledek, o potvrzení své výkonnosti, záleží mu na délce drajvů a při nezdaru odjíždí z hřiště vnitřně nespokojený. Žena jde na golf spíše jako na cvičení jógy: Hlavně si to užít, uvolnit se. Chce hrát solidně, ale klíčový je pro ni komplexní relaxační zážitek.

Kladným efektem žen při hře je to, že jejich přítomnost dokáže ve skupině zmírnit typicky mužské napětí. Mají tendenci působit nekonfrontačně, v jejich přítomnosti se muži také obvykle nechovají až tak otevřeně, odpustí si silácké řeči a hloupé vtipy. Když si muži řeknou, že se hraje o něco, pak je jistě jejich soutěživost pochopitelná – když se ale hraje jen tak, pak je určitě lepší, když se více uplatní ženský přístup „vždyť je vlastně jedno, jaká čísla dneska hraju“.

Na ženy je při hře také hezký pohled. Není nutné zacházet do extrémů typu Paige Spiranac, ale ženám to při hře obecně sluší. Golf v jejich podání je možné prezentovat jako vkusný a elegantní sport.  

Na druhé straně ale golf není jóga, a i ženy ho hrají proto, že je v něm prvek hry a vzrušení. Projevuje se to především na turnajích. Ženy je hrají sice méně než muži (na startovních listinách rekreačních klání jich nenajdeme oněch 30 %, tedy kolik jich je v celé skupině golfistů u nás), ale když už jsou turnajově aktivní, pak se jejich přístup někdy blíží tomu mužskému.

Zažil jsem na turnajích ženy, které měly neustálou potřebu se s muži poměřovat. I v těch drajvech. Jiné zase házely holemi po nevydařených ranách. Zažil jsem ženu, která hned na první jamce avizovala: „Když hraju blbě, tak strašně nadávám.“ Nevěřil jsem – a uvěřil. Klela jako chlap. Potkal jsem i ženy nadřazené, sebestředné, zvyklé na stálou pozornost. Také hádavé. Jedna byla schopna dlouze se přít s marshallem proto, že jí vytkl pomalou hru. Zažil jsem rovněž ženy, které během turnaje telefonovaly a řešily svůj byznys.

Některé v sobě měly cosi z emancipačních prvků dnešní doby, osvojily si mužskou roli. Nelze si ale nevšimnout, že tyto ženy mnoho mužů odrazují, vzbuzují v nich nejistotu. U některých skutečně hledání životního partnera nevede ke kýženým výsledkům. Jsou příliš náročné, nebo se jen nechtějí spokojit s tradiční, tedy spíše submisivní rolí? Jde nicméně o zajímavé a silné ženy, schopné a zvyklé se o sebe postarat. To je jejich velké plus pro dnešní život. Zda je to plus pro partnerské vztahy, to v golfovém časopise neřešme.

To jsou ale spíše výjimky. Pravidlem je, že ženy golf obohacují o typicky ženské prvky a vlastnosti, kultivují ho a zpestřují. Duch ryze mužských kluboven má sice v takovém Skotsku svůj tradicionalistický půvab, ale mužské „nakrucování pavích per“ na golfu není dvakrát příjemné. A jsou to bohužel právě mužské prvky, které činí tento sport u negolfové veřejnosti nesympatickým: přehlíživost, arogance, dojem vnější moci a síly. Golf bez žen by byl o mnoho chudší i jednostrannější. 

CELÝ ČLÁNEK naleznete v letním vydání magazínu GOLF DIGEST C&S, které vyšlo VE ČTVRTEK 16. ČERVENCE 2020