Dubaj zralá na rekord

Dubaj zralá na rekord

Je tu konečně finále letošní Euopean Tour. Tento ročník se do historie zapíše dvaadvaceti zrušenými turnaji i jednou kuriozitou - dvě akce, Alfred Dunhill Championship a South African Open, hrané na jihoafrických hřištích, se do celkového pořadí započítávají hned dvakrát. I když u druhého to není novinka, už předloni se hrál dvakrát v témže roce, přece jen je vliv koronaviru na dění v roce 2020 zaznamenáníhodný a nepřehlédnutelný. Když už se ale hrálo, na kvalitu výsledků neměla nemoc covid-19 vliv žádný. Pokud tedy hráče do turnaje pustila, ale nešťastný případ pozitivního testu Ondřeje Liesera už znovu na přetřes brát nemusíme.


Rekordman nakonec druhý

Snad jen pro připomenutí, s kým že se to jako vítěz finále Challenge Tour bude v roce 2021 "o ligu výš" utkávat, připomeňme si před závěrečným turnajem European Tour několik historických rekordů. Připomeňme si je i proto, že DP World Tour Championship se hraje v dubajskem Jumeirah Golf Estate a právě tam jeden malý rekord padl a jeden o něco větší se otřásal v základech.
Golf In Dubai je novým turnajem a do kalendáře byl přidán pouhý měsíc před dnem konání, což svědčí, jak řekl Daniel van Otterdijk, ředitel komunikace sponzorské DP World, "důkazem úžasné schopnosti Dubaje pořádat sportovní akce na světové úrovni." Bez finančního příspěvku jeho firmy by to ovšem nešlo a 1,2 milionu dolarů na prize money by se patrně jinde nenašly.
Problém ale nebyl s hřištěm, neboť v areálu poblíž autostrády E311 se nacházejí dvě špičkové osmnáctky designované slavným Gregem Normanem. Přidaný turnaj se hrál na Fire Course, paru 72, jehož dálka přesahuje z mistrovských odpališť sedm kilometrů. Od středy 2. prosince, kdy se hrálo první kolo Golf In Dubai, má nový rekord.

Drží ho anglický profesionál Andy Sullivan výkonem 61 ran. Jeho skórkarta je takzvaně čistá, skví se na ní jedenáct birdie. Její majitel vycházel z desátého odpaliště a na své první devítce zapsal šest birdie. A také vytvořil šňůru šesti birdie za sebou - mezi 15. a druhou jamkou. Skóre -11 měl už dvě jamky před koncem, ale na tříparové osmičce a čtyřparové devítce zapsal pouze pary a na číslo začínající magickou pětkou se nedostal.
"Je to legrační. Druhou devítku jsem hrál poprvé včera a první jedinkrát před rokem jen na rozehřátí (před finále European Tour na vedlejším hřišti - pozn. red.). To byla celá příprava a práce na tom, jak tady asi hrát," řekl třiatřicetiletý vítěz čtyř evropských turnajů. Sestřih jeho hry (k vyhledání na oficiálním webu série) svědčí o neuvěřitelné jistotě, s jakou v ten den svíral svůj putter.

Na druhý den se málem konala větší sláva, neboť Sullivan atakoval rekord European Tour na šestatřicet jamek. Ve čtvrtek sice zahrál na trojce bogey, ale kompenzoval ho eaglem na sedmičce a po sedmnácti jamkách měl na kontě denní skóre -6 a celkové -17. Čekal ho závěrečný pětipar, kde o den dříve uspěl a ránu umazal. Tentokrát ne. Putt do birdie musel hrát po hodně zakřivené dráze a míč minul jamku o dva centimetry. Posléze přiznal, že se o přístupu k druhému kolu radil s psychologem. Druhá část turnaje už mu tolik nevyšla, zahrál celkově -23 a podělil se pouze o konečné druhé msto, dvě rány za vítězným Francouzem Antoinem Roznerem.

Jeden rekord letoška ovšem Sullivan má - při English Championship na hřišti Hanbury Manor Marriott Hotel & CC dosáhl jako vítěz v součtu čtyř kol historicky nejnižší počet 257 ran.

Bude i závěr rekordní?

Koho že to ale Sullivan atakoval v závěru první poloviny Golf In Dubai? Rekod proti paru na šestatřicet po sobě jdoucích jamek v prvním a druhém kole drží na European Tour Jihoafričan Ernie Els. Výkon 126 ran (-18) předvedl v roce 2004 na Heineken Classic v Royal Melbourne Golf Clubu. "Reálně jsem chtěl 59," přiznal tehdy muž přezdívaný Big Easy, "ale bylo to pekelné kolo, i tak o něm budu dlouho vyprávět."
Klidně může, a s radostí, neboť na rozdíl od Sullivana tenkrát australský turnaj vyhrál, protože se mohl po celé čtyři dny opřít o svá skvělá železa, s jejichž pomocí se mu dařilo i na hřišti o poznání členitějším, než je to dubajské.
Méně než osmnáct pod par nedokázal zahrát nikdo ani ve finálových dvou kolech. Na tuto hodnotu se dostali Skot Colin Montgomerie v roce 1996 při Canon European Masters v Crans-sur-Sierre a Australan Adam Scott v roce 2008 při Commercialbank Qatar Masters v Dauhá. To však bylo na hřišti s nižšími pary, takže Montgomerie hrál 124 ran a Scott 126 ran. A pro statistickou úplnost - výsledek 124 (-14) zahrál Švéd Robert Karlsson v roce 2006 při Celtic Manor Wales na prvních šestatřiceti jamkách stejnojmenného hřiště. Je to nejnižší skóre European Tour v této kategorii na počet ran.
Šedesátku nejlepších v tomto ročníku European Tour tedy od čtvrtka do neděle čeká závěr netradiční sezony a Earth Course, jež bude tradičně, přesněji po dvanácté, dějištěm DP World Tour Championship s dotací 8 milionů dolarů, staví před účastníky výzvu. Bývá zvykem, že i na tomto paru 72, opět sedmikilometrovém, dokážou ti nejlepší tlačit skóre hodně nízko. Rekord na osmnáctku drží od roku 2012 Angličan Justin Rose výkonem 62 ran. A v roce 2015 se Severoir Rory McIlroy prodral k vítězství ve víkendových dnech, kdy v souču zapsal -13 ran.


Vybrané historické jamkové rekordy European Tour

Nejlepších 9
Na počet ran: 27
Robert Lee (Johnnie Walker Monte Carlo Open 1985 a Portuguese Open 1987), José Maria Caňizares (Swiss Open 1978), Joakim Haeggman (Alfred Dunhill Cup 1997), Simon Khan (Celtic Manor Wales Open, 2004), Andrew Coltart (KLM Open 2007), Sergio García (Bridgestone Invitational 2014).
Proti paru: -9
27: José Maria Caňizares (Swiss Open 1978), Joakim Haeggman (Alfred Dunhill Cup 1997), Simon Khan (Celtic Manor Wales Open, 2004), 28: Stephen Gallacher (Omega Dubai Desert Classic 2014).

Nejlepších 18
Na počet ran: 59
Oliver Fisher (Portugal Masters 2018).
Proti paru: -12
59: Oliver Fisher (Portugal Masters 2018), 60: Jamie Spence (Canon European Masters 1992), Bernhard Langer (Linde German Masters 1997), Darren Clarke (Smurfit European Open 1999), Fredrik Jacobson 60 (Linde German Masters, Gut Larchenhof 2003), Ernie Els (Heineken Classic 2004), Branden Grace (Alfred Dunhill Links Championship 2012), Brandt Snedeker (WGC HSBC Champions 2012), Laurie Canter (Italian Open 2020).

Nejlepších 36
Na počet ran: 124
Robert Karlsson (Celtic Manor Wales 2006), Colin Montgomerie (Canon European Masters 1996).
Proti paru: -18
124: Colin Montgomerie (Canon European Masters 1996), 126: Ernie Els (Heineken Classic 2004), Adam Scott (Commercialbank Qatar Masters 2008).

Nejlepších prvních 54
Na počet ran: 189
Robert Karlsson (Celtic Manor Wales Open 2006).
Proti paru: -23
193: Ernie Els (Johnnie Walker Classic 2003), David Howell (TCL Classic 2006).

Nejlepších 72
Na počet ran: 257
Andy Sullivan (English Championship 2020).
Proti paru: -29
259: Ernie Els (Johnnie Walker Classic 2003)