Jak hrál Ivan Lendl golf před 25 lety?

Jak hrál Ivan Lendl golf před 25 lety?

Před čtvrt stoletím, přesněji v srpnu roku 1996, se konal už třetí ročník profesionálního turnaje European Tour Chemapol Czech Open. A pořadatelé přišli s dobrým nápadem: jako mediální hvězdu pozvali na turnaj někdejšího špičkového tenistu, vůbec nejúspěšnějšího hráče československé historie, Ivana Lendla. Hrál na divokou kartu sponzora.


Lendlovi bylo tehdy 36 a už dva roky nehrál profesionálně tenis, kariéru ukončil v roce 1994. Ovšem se zarputilostí sobě vlastní se vrhl na golf a už v roce 1995 se stal profesionálem – měl tehdy jako amatér hendikep 0.

Lendl se stal tváří mariánskolázeňského turnaje a byl to chytrý marketingový tah. Zatímco předešlé dva ročníky 1994 a 1995 měly chabou diváckou kulisu, i přes skutečně hvězdy v hráčském poli (Seve Ballesteros, Bernhard Langer a spol.), Lendla sledovalo při jeho účasti na turnaji patrně nejvíce diváků vůbec.

Těžké hřiště v Mariánských Lázních v prvním kole ukázalo, kde je Lendlova hra.  Zahrál 82 ran. Ke svému debutantskému výkonu v prvním kole, kdy zahrál devět bogey, poznamenal: „Bylo to pětkrát horší nežli wimbledonské finále. Neměl jsem dost zkušeností, jak zastavit svůj sestup, když se dostavil. Nečekal jsem 66, ale 82 je zklamáním. Mrzí mě to kvůli lidem, kteří se na mě přišli podívat. Byl jsem velmi nervózní. Všechny oči byly upřeny na mne a po té šťastné ráně na jedničce asi všichni čekali, že to tak půjde pořád. Naposled jsem byl takhle nervózní, když jsem se pokoušel projít kvalifikací na US Open. Topnul jsem hned svůj první drive. Zahrál jsem tenkrát 77.“

V druhém kole mohl hrát Lendl už bez tlaku, věděl, že po výsledku 82 nemá šanci projít cutem. A také hrál o dost lépe: „Dnešních 76 mě netrápí, ale nebudu vám raději říkat skóre, o kterém jsem uvažoval. Dnes jsem byl mnohem uvolněnější. Některým lidem ujel trochu vlak, protože jsme startovali z 11. jamky. Několik jamek nás nikdo nesledoval, ale pak začali diváci přicházet. Včera jsem se obával prvního odpalu, protože tam bylo příliš mnoho objektivů a já měl trochu výčitky vůči svým partnerům Johnovi a Andrewovi, kteří oba hráli výtečně.“  

Vítězem turnaje se nakonec stal Jonathan Lomas z Anglie, zahrál 272 ran (-14), druhý byl Daniel Chopra ze Švédska (-13) a třetí Domingo Hospital ze Španělska (-13). Předchozí vítěz Peter Teravainen z USA také Angličan Lee Westwood byli pátí, Alex Čejka na 20. místě, pozdější vítěz z Augusty i US Open Ángel Cabrera třicátý. Žádný Čech neprošel cutem, nejlepší Jan Juhaniak byl 111., šest ran od cutu. Ivan Lendl skončil na 135. místě (82-76, celkem 158), o ránu za Jiřím Jandou. Ovšem byl lepší než čtyři další čeští hráči.

Své golfové angažmá Lendl komentoval: „Letos se už na evropské tůře neobjevím. Měl jsem několik pozvánek, ale odmítl jsem je všechny s výjimkou této. Nemyslím, že jsem dost dobrý, abych s takovými hráči soutěžil. Přijal jsem to především proto, že je to moje vlast. Kdybyste měli pondělní kvalifikaci, přijel bych možná na několik turnajů a kdybych se kvalifikoval, tak by to bylo správné - nezabíral bych tím někomu místo. Pondělní kvalifikace jsem zkoušel několikrát ve Spojených státech, ale nemyslím si, že jsem na to byl připraven.“

Ke své kariéře dodal: „Nedělejte ze mne zase příliš profesionálního golfistu. Prostě si chci hru především užít. Golfové instituce jsou trochu legrační s jejich pojetím amatérismu a tak jsem si řekl: k čertu s tím, budu hrát jako profesionál. Mně je jedno, jestli mám u jména A nebo P, alespoň mě nikdo neukazuje prstem. Nechci být další Faldo nebo vyhrát 19 majorů.“

Lendl byl zajímavý i tím, že ačkoliv tenis hrál pravou rukou, byl pravák, golf hrál na druhou stranu. „Hraji jako levák a nemám chuť to nějak rozebírat. Stačí, když řeknu, že moje dominantní ruka je pravá. Měl bych asi i hezčí švih, ale nezasahoval bych tak míč přesně. Myslím, že to souvisí nějak s koordinací očí… Je těžké srovnávat golf a tenis. V golfu hrajete s ostatními hráči, ne proti nim. Na kurtu proti vám stojí nějaký chlap a vy ho, obrazně řečeno, chcete zabít. Tady se snažíte porazit hřiště a jediná osoba, která vám v tom může zabránit, jste vy sám.“

A Lendlovy tehdejší ambice? „Odehrát kolo a nemuset ani jednou hledat míč.“