Zuska ve finále evropské Q-School - co může (nebo nemusí) získat?

Jiří Zuska
Zuska ve finále evropské Q-School - co může (nebo nemusí) získat?

Jiřímu Zuskovi se zatím v letošní kvalifikační škole DP World Tour daří skvěle. Po zářijovém vítězství v první fázi se mu v pondělí tento týden podařilo vyhrát také druhou část ve Španělsku. Suverénně tak postoupil do finálové fáze, která se hraje 8. až 13. listopadu. Jaký to může mít vliv na další kariéru tohoto mladého hráče?


Zuska se nejprve zaskvěl na konci září ve Francii. V první fázi evropské Q-School tam na hřišti Golf de Léry Poses zahrál za 4 kola 15 ran pod par. To mu vyneslo první místo o 4 rány před nejbližším pronásledovatelem a jasně postoupil s dalšími 25 hráči do druhé fáze.

Ta se konala od 31. října do 4. listopadu ve španělském Desert Springs Golf Club. Ani tam nenašel Zuska žádného přemožitele a po kolech 71, 64, 66 a 67 a celkem 20 ran pod par zvítězil tentokrát o jednu ránu. Stal se tak jedním z 23 postupujících do finálové fáze kvalifikace.

Finálová fáze DP World Tour Q-School se bude konat ve dnech 8. až 13. listopadu. Hostit ji bude španělský Infinitum Golf v Tarragoně, a to jeho dvě hřiště - Lakes a Hills. Na tomtéž místě se finále evropské kvalifikace konalo již dvakrát, poprvé v roce 2022.

Finálová fáze je naplánována na 108 jamek, tedy šest kol. Startovní pole 156 hráčů bude hrát dvě kola na každém z hřišť Lakes and Hills. Po 72 jamkách bude pole zúženo na vedoucích 65 hráčů a ty hráče, kteří se shodně umístí na posledním kvalifikačním místě. Tito hráči pak odehrají další dvě kola.

Konkurence na finálovém turnaji bude však výrazně silnější, než v první nebo druhé fázi. Kromě postupujících z těchto dvou úrovní se ve startovním poli představí také hráči, kteří letos působili na prvoligové evropské DP World Tour a nedařilo se jim tak, aby si udrželi svůj hráčský status podle umístění na celoročním žebříčku. V mnoha případech jde stále o skvělé profesionály s mnoha úspěchy z předešlých sezon, jako jsou například Eddie Pepperell nebo Edoardo Molinari.

V letošní sezoně startoval Jiří Zuska na druholigové evropské Challenge Tour. Neměl příliš silnou členskou kartu, a proto odehrál pouze 15 turnajů z celkových 29. Dařilo se mu tam střídavými úspěchy, cutem prošel pouze na 5 turnajích. Jeho nejlepšími umístěními byly dělené šesté místo na Open de Portugal at Royal Óbidos a 11. pozice na Delhi Challenge v Indii.

V celkovém ročním žebříčku Challenge Tour - Road to Mallorca obsadil Zuska celkově 104. místo. To mu zajistí kategorii 14 na této sérii pro příští rok. Tato kategorie je určena pro hráče, kteří se v Road to Mallorca umístili mezi 71. a 120. místem. V letošním roce by mu tato karta zajistila zhruba 11 až 12 startů, což je ale jen o něco více než pouhá třetina ze všech turnajů.

Proto by Zuska potřeboval svůj status pro příští rok zlepšit, což se mu ve finálové fázi může, ale také nemusí povést. Nejlepších 20 hráčů a ti na dělených místech ve finálovém turnaji budou mít po starostech, protože získají tzv. podmíněnou kartu kategorie 18 na prvoligovou DP World Tour v příští sezoně. Dále ti golfisté, kteří projdou alespoň cutem, získají ještě slabou, spíše formální kartu kategorie 21 na DP World Tour a zároveň silnou kartu kategorie 8 na Challenge Tour. Ta by letos znamenala možnost účasti na 24 turnajích z celkových 29 v sezoně na Challenge Tour.

Pokud by Zuska na finálovém turnajich Q-School neprošel ani cutem, zbyla by na něho pouze karta kategorie 15, která letos přinesla svým držitelům pouhých 5 až 9 startů v sezoně. Byla by to tedy horší karta, než jakou má Zuska k dispozici na základě svého umístění v letošním sezónním žebříčku. Celkem 2 750 GBP (cca 83 tis. Kč), které musel Zuska investovat do vstupního poplatku evropské kvalifikace, by mu i po dvou heroických výkonech v předchozích fázích v takovém případě nepřinesly vůbec nic.

Znamená to tedy, že ani po dvou triumfech v první a druhé fázi kvalifikace nezískal Zuska zatím ještě žádný benefit nad rámec toho, co si už letos uhrál na Challenge Tour. Do finálové fáze tedy půjde s jasným záměrem projít minimálně cutem, aby se jeho hráčské možnosti v příští sezoně oproti letošnímu roku rozšířily. Finálový turnaj si tak asi nebude tzv. užívat, ale z pohledu své příští kariéry bude hrát pod jistým tlakem.

Jak se dařilo ve finále Čechům v minulosti

Čeští hráči se finálové fázi European Tour Q-School představili v historii celkem 16x. Celkem 9 účastí se však odehrálo už v 90. letech, kdy se do finálového turnaje nemuseli prokousávat přes předchozí fáze, ale byli tam nasazeni rovnou přes divoké karty.

Ve finálovém turnaji se tehdy objevil 5x Jiří Janda, 3x Karel Skopový jun. a jednou Petr Mrůzek. Nejlepšího umístění dosáhl hned při první české účasti v roce 1992 Jiří Janda, když skončil pouhou jednu ránu za cutem a celkově obsadil dělené 94. místo.

V novodobé historii se pak ve finále Q-School Češi objevili pouze 7x. Většinou však ve výsledkové listině končili daleko za cutem. Jedinou výjimkou byl Stanislav Matuš, který v roce 2019 ve Španělsku skončil na děleném 62. místě a jako první Čech si zajistil (přestože spíše formální) kartu na prvoligovou DP World Tour.

  

Hráč

Rok

Umístění

Lukáš Tintěra

2011

CUT (148)

Ondřej Lieser

2012

CUT (T140)

Ondřej Lieser

2013

CUT (T123)

Filip Mrůzek

2015

CUT (T135)

Jan Cafourek

2015

CUT (T149)

Stanislav Matuš

2019

T62

Filip Mrůzek

2019

CUT (T88)